Miejscowość

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska, w której znajdują się nasze pokoje gościnne, to piękna góralska miejscowość położona nad krystalicznie czystą rzeką Białką. Dzięki dobrej lokalizacji (blisko stąd do Zakopanego, Nowego Targu, Bukowiny Tatrzańskiej czy na Słowację) oraz specyficznemu mikroklimatowi Białka Tatrzańska jest wymarzonym miejscem wypoczynku i rekreacji. W zimie przyciąga amatorów białego szaleństwa doskonale przygotowanymi stokami narciarskimi i różnorodnością tras zjazdowych. W lecie – górskimi szlakami turystycznymi i rowerowymi ścieżkami.

Rwąca rzeka Białka doskonale nadaje się do uprawiania wielu sportów wodnych, m.in. kajakarstwa czy spływów pontonowych. Okoliczne zbocza wykorzystywane są przez paralotniarzy. Nie wspominając już o słynnym kompleksie basenów Terma Białka ze strefą Spa&Wellness. Z pewnością warto tu przyjechać. Zwłaszcza, że pensjonat Na Kamieńcu ma dla swoich mieszkańców pakiet zniżek na wiele ze słynnych atrakcji Białki Tatrzańskiej.

Nazwa miejscowości pochodzi od przepływającej przez nią rzeki. Najprawdopodobniej słowo „Białka” miało wskazywać na jej czystość, białe kamienie i fale na rwącym, górskim nurcie. Do dziś brzegi rzeki Białki są jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych gości naszego Domu Wczasowego… właśnie z powodu krystalicznie czystej wody i piękna przyrody.

Pierwsze wzmianki historyczne o Białce Tatrzańskiej pochodzą już z XVII wieku – dokładnie z lat 1616-1618. Niewiele jednak wiadomo o tym okresie. Pewna jest za to data 1636, kiedy to król Władysław IV Waza nadał przywilej królewski Wojciechowi Nowobilskiemu, mianując go sołtysem wsi. W tym czasie przydzielono miejscowość do parafii Ostrowsko i to dzięki staraniom ostrowskiego proboszcza pojawił się w Białce kościół. Drewniana świątynia nie zachowała się niestety do naszych czasów. Spłonęła wraz z plebanią. Około 1692 w Białce wybudowano nowy kościół pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Dziś ten piękny, barokowy kościółek z odrestaurowaną polichromią zalicza się do Szlaku Architektury Drewnianej i jest najstarszą świątynią katolicką w powiecie tatrzańskim. W okresie letnim w każdą niedzielę w świątyni odprawiana jest msza święta. Po przeciwnej stronie drogi znajduje się drugi, murowany kościół parafialny. Jego budowę rozpoczęto w 1913 roku. Budynek zaprojektował Franciszek Mączyński ­– jeden z najwybitniejszych krakowskich architektów w tamtych latach. Kościół jest mieszaniną różnych stylów. Na szczególną uwagę zasługuje mosiężny ołtarz zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego (jednego z najsłynniejszych rzeźbiarzy XX-lecia międzywojennego) oraz barokowy krzyż przeniesiony ze starego kościółka.

Już w latach międzywojennych Białka Tatrzańska była znana jako miejscowość letniskowa ze wspaniałymi kwaterami, góralską kuchnią i gościnnymi gospodarzami. Nic się od tego czasu nie zmieniło. Przybyło tylko atrakcji! W lecie Białka zachęca turystów do pieszych wędrówek górskimi szlakami turystycznymi. Jednym z nich jest słynna Droga Królewska, gdzie (jak głosi legenda) górale przeprowadzili uciekającego przed Szwedami króla Jana Kazimierza. W zimę Białka zaprasza na narty. A przez cały rok na kąpiele w basenach termalnych. Dom Wczasowy Na Kamieńcu przyłącza się do tego zaproszenia.

Nasi Partnerzy